• +370 615 76 073
  • rigimantas.s@gmail.com

APIE KALVĮ

Rigimantas StanaitisRigimantas Stanaitis gimė 1963 m. spalio 25 dieną Lukšių sen. Zypliabūdžio kaime, Zigmo ir Aldonos Petkūnaitės-Stanaitienės keturių vaikų – sesers ir trijų brolių – šeimoje. Tėtis kilęs iš Kidulių valsčiaus, „Tėvynės“ kolūkyje dirbo kalviu ir savo gimtinėje buvo trečios kartos kalvis. Mama Aldona, kilusi iš Plokščių vls. Kubilių kaimo, – aktyvi Liepalotų bendruomenės narė, gabi kaimo siuvėja, dabartiniu metu mezga, neria vąšeliu. 2011 m. Zanavykų muziejuje buvo atidaryta pirmoji personalinė liaudies menininkės Aldonos Stanaitienės darbų paroda. Joje eksponuotas ne tik nertos, megztos skriastės, suknelės, bet ir staltiesės, servetėlės, skrybėlaitės…

„Senelis buvo gabus kalvis, turėjo kalvę, kur aš praleisdavau daug laiko, gal iš ten meilė metalui, kalvystei“, – pasakoja Rigimantas. Įgijęs elektriko specialybę dirbo Šakių kelių valdyboje, kitose organizacijose elektriku. 1992 m. apsigyveno Adomiškių kaime, Lukšių sen. „Dirbau žemę, kausčiau arklius, taisiau žemdirbių techniką, „šarpavau“ noragus, o dekoratyvinė kalvystė buvo kaip hobis“, – sako Rigimantas. Nuo 2002 m. – Šakių rajono tautodailininkų bendrijos „Dailius“ narys, o 2004 m . įstojo į Lietuvos tautodailininkų sąjungos Kauno skyrių.

Aktyvus plenero „Zyplių žiogai“, tarptautinių plenerų, festivalių, Kaziuko mugės dalyvis, apdovanotas už archajiškiausius amatus ir verslus parodoje Marijampolėje aukso vainikui laimėti ir Dainų šventėje Vilniuje. Su senaisiais kalvystės darbais buvo pakviestas į Klaipėdos Jūros šventę, Jurbarką, Šakius, Vilkaviškį, Elektrėnus, „Hansa Kaunas“ šventėje dalyvavo net aštuonis kartus! Nukalta gausybė kryžių, saulučių, židinių įrankių, žvakidžių, šviestuvų, durų rankenų, turėklų, tvorų, vartų, skulptūrų ir kitų darbų interjerui puošti.

2007 m. R. Stanaičiui įteikta Šakių rajono savivaldybės nominacija „Aitvaras“, 2012 m. Lukšių sen. nominacija „Žmogus yra didis“. Apie jį rašoma kataloge „Informacinis gamintojų katalogas“ Sūduvos namų dizainas – 2003 m., bukletuose „Zyplių žiogai“ ir kt. Su žmona Rasa, Zanavykų muziejaus darbuotojais, Liepalotų bendruomene „Tėviškė“ savo sodyboje organizuoja edukacinę šventę „Nuo grūdo iki stalo“.

Rigimantas jau kuris laikas renka senus daiktus ir dabar jau turi muziejų, kuris yra kaip veikianti senovinė kalvė: atkūrė arklių sukamą maniežą „rusvelkį“, sutvarkė kuliamąją, girnas. Jie dirba tik sukant arkliams. Visa tai pasitarnauja edukacijai, kaip javai buvo kuliami spragilais, malama rankinėmis girnomis, kaip ankstesniais laikais tokiam pat darbui pasitelkiama arklio jėga, kai apsilanko smalsuoliai, suvažiuoja mokiniai. Žmona Rasa moko, kaip iškepti ruginę duoną, rodo ir lino kelią: nuo jo laužymo iki audimo. Jie dar augina arklius, baigia surinkti visą šiose vietovėse naudotą arklinę techniką.

R. Stanaitis kalvėje praleidžia visus savaitgalius ir ilgus vakarus po darbo. Ir patikina, kad nėra pagaminęs nei vieno visiškai tokio paties dirbinio.

Šaltinis: Šakių 2016 metų kalendorius

 Baseball Jerseys Custom